Dünyaca ünlü pırlanta markasına yasak: Sahte çıktı

Skydiamond’un geçen yıl Şubat ayında basında ve Instagram’da yayınlanan reklamlarının yanı sıra web sitesinde de “Tamamen gökyüzünden üretilen dünyanın ilk ve tek elmasına merhaba deyin” başlığı yer alıyordu. Altındaki daha küçük metinde ise şu ifadeler yer alıyordu:

“Elmasları dört doğal bileşen olan güneş, rüzgar, yağmur ve bizde çok fazla bulunan atmosferik karbonu kullanarak üretiyoruz. Bunu yaparken teknolojimiz negatif olanı pozitife dönüştürüyor. Artık gökyüzünde madencilik yapabildiğimize göre, bir daha asla yeryüzünde madencilik yapmamıza gerek kalmayacak.”

“Sıkça Sorulan Sorular” sayfasında “Skydiamonds gerçek elmas mıdır?” sorusu ve “Her Skydiamond mükemmel şekilde biçimlendirilmiş gerçek bir elmastır.” cevabı yer alıyordu…

BU İFADELER YANILTICI

Ürünlerin laboratuvarda üretilmiş elmaslar olduğunu fark eden Doğal Elmas Konseyi, reklamlarda yer alan “Skydiamonds”, “elmas”, “gerçek elmas” ve “tamamen gökyüzünden elde edilen elmas” ifadelerinin yanıltıcı olduğu şikayetinde bulundu.

BİZ YANILTMADIK Kİ

Skydiamond olarak ticaret yapan Sky Mining Company, reklamların elmaslarının topraktan çıkarılmadığını ve bu nedenle doğal elmas olarak bilinen doğal elmaslar olmadığını açıkça ortaya koyduğuna inanıyordu. Buna karşın Reklam Standartları Kurumu (ASA). ‘sentetik’, ‘laboratuvarda yetiştirilmiş’ veya ‘laboratuvarda yaratılmış’ kelimelerinin bulunmamasının, ortalama tüketicinin elmasları hakkında yanlış yönlendirilmesine kaçınılmaz olarak yol açacağına inanmadıklarını söylediler. Aksine, hazır sunulan bilgi, grafik ve görsellerin genişliğinin ortalama bir tüketicinin elmaslarının umdukları gibi karasal bir madenden gelmediği sonucuna varmasına yol açabileceğine inanıyorlardı. Şirket, Skydiamond’un “kimyasal, yapısal ve optik olarak” bir elmas olduğunu ve doğal bir elmasla tamamen aynı bileşime ve fiziksel özelliklere sahip olduğunu söyledi.

VATANDAŞIN BİLDİĞİ BİR ELMAS İLE BU FARKLI

ASA, tüketicilerin ‘elmas’ kelimesini tek başına doğal olarak oluşan kristalize karbondan oluşan bir mineral olarak anlayacağını söyledi. “Bazı tüketicilerin sentetik elmasın laboratuvarda yapılabileceğini veya yaratılabileceğini bildiğini, ancak birçoğunun bilmediğini düşündük” dedi. Sentetik elmasların madenden çıkarılan elmaslarla aynı kimyasal ve fiziksel özelliklere sahip olmasına rağmen, gelecekteki değerlerinde farklılıklar olduğunu fark ettik.” açıklamasını yaptı.

BU YANILTICI

ASA açıklamasının devamında “Ayrıca, bir değerli taşın doğal mı yoksa sentetik mi olduğunun birçok tüketici için önemli bir husus olacağını ve bu nedenle önemli bir bilgi olduğunu düşündük. Bu nedenle, tüketicilerin yanıltılmasını önlemek için sentetik elmas reklamlarında ürünün niteliğinin belirtilmesi gerektiğini düşündük. ASA şu sonuca varmıştır: Reklamlarda Skydiamond elmaslarının sentetik olduğu açıkça belirtilmediği için, ‘elmas’, ‘tamamen gökyüzünden yapılmış elmas’ ve ‘Skydiamond’ iddialarının yanıltıcı olduğu sonucuna vardık.” ifadelerini kullandı…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x